Der afholdes rally special finalen i Vejen den 22. oktober fra kl. 10. Rallyarrangementet afholdes af Vejen og Omegns motorklub og er de bedste fra Øst og Vest mesterskabet der kæmper om finalen.
Oplev fart, spænding, og motorsport på når der afholdes Yokohama Rally Special. Yokohama Mesterskabet er en dansk turnering i rally special, hvor der køres for at opnå den bedst mulige tid på rundbanen. Der er mulighed for at opleve rallybilerne helt tæt på i ryttergården samt se dem drøne afsted ude på det afspærrede område. Oftest køres der 4 heats, først to heat den ene vej, så bliver banen vendt i pausen også køres der 2 heats den anden vej.
Der køres i 10 forskellige klasser i Yokohama mesterskabet, som er opdelt fra WRC, R5, Rally4, Turbo motorer, Gr. E, Gr. N og historiske rally biler. Der er kort sagt noget at se på for alle til rally special.
Se mere på www.yokohamamesterskabet.dk, eller på www.dasu.dk
OBS! Ved rallyarrangementer offentliggøres ruterne deltagerne skal køre på selve løbsdagen. Vi kan derfor ikke være behjælpelige med præcise adresser.